page contents
بلاگمهارت‌های پایه دانشجویی

در مصاحبه دکتری چه سوالاتی از پایان‌نامه پرسیده می‌شود؟

پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد در مصاحبه دکتری از اهمیت زیادی برخوردار است و در جلسه مصاحبه آزمون دکتری، سوالاتی از پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد پرسیده می‌شود.

نگارش پایان‌نامه توسط دانشجویان به عنوان اولین فعالیت پژوهشی آنها محسوب می‌شود.

کیفیت پایان‌نامه دفاع شده در مقطع کارشناسی‌ارشد مشمول امتیاز در جلسه مصاحبه دکتری می‌شود.

دانشجویانی که کیفیت پایان‌نامه آنها در سطح عالی باشد، 4 امتیاز و پایان‌نامه با کیفیت بسیار خوب 2 امتیاز کسب خواهد کرد.

معمولا دانشجویان از مطالب پایان‌نامه برای نوشتن مقاله استفاده می‌کنند. در نتیجه هر چه کیفیت پایان‌نامه بهتر باشد، مقالات استخراج شده از آن با کیفیت‌تر خواهند بود.

سوالات مصاحبه دکتری تنوع بسیاری دارد که بسته به رشته، دانشگاه و حتی سال به سال می‌تواند متفاوت باشد.

از جمله متداول‌ترین سوالاتی که در جلسه مصاحبه دکتری از داوطلبان پرسیده می‌شود، سوالات مربوط به پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد است.

در مصاحبه دکتری چه سوالاتی از پایان‌نامه پرسیده می‌شود؟

  1. موضوع پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد و اینکه چرا چنین موضوعی را انتخاب کردید؟ سعی کنید برای پاسخ به این سوال بر بخش بیان مساله و بخش ضرورت و اهمیت پژوهش خودتان تسلط کافی را داشته باشید.
  2. روش پژوهش و اینکه که به چه دلیل این روش را به کار بردید؟
  3. در مورد پایان‌نامه ارشد سعی کنید اطلاعات خودتان را بروز کنید مخصوصا اگر زمان زیادی از تاریخ دفاع‌تان می‌گذرد.
  4. در مورد شیوه استناددهی و اینکه استناددهی را با چه روشی انجام دادید مثلا اگر روش APA را بکار ببرید اطلاعات خودتان را در مورد این شیوه بروز کنید و تفاوت آن با سایر شیوه‌ها را نیز بدانید.
  5. ممکن است سوالاتی به انگلیسی از پایان‌نامه از شما پرسیده شود. سعی کنید بر چکیده فارسی و چکیده انگلیسی پایان‌نامه‌تان کاملا مسلط باشید.
  6. اینکه از کارتون چه نتیجه‌ای گرفتید و اینکه چه مشکلی از کشور رفع شده نیز ممکن است در مورد پایان‌نامه‌تان از شما پرسیده شود.

نکات مهم درخصوص پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد در مصاحبه آزمون دکتری

  • سعی کنید پایان‌نامه را حتی‌المقدور به صورت صحافی شده همراه خود داشته باشید.
  • پایان‌نامه خود را حتما قبل از رفتن به جلسه چندین بار مطالعه کنید.
  • اگر ترم آخر هستید و از پایان‌نامه‌تان دفاع نکردید، حتما در جلسه مصاحبه، پروپوزال خود را به همراه داشته باشید و بر کلیه بخش‌های آن تسلط داشته باشید.
  • اگر در مورد پایان‌نامه توضیحاتی را از شما خواستند سعی کنید در ابتدا به صورت کلی و در چند جمله پایان‌نامه خود را معرفی کنید و اگر سوالات بیشتری از شما پرسیده شد، آن وقت وارد جزییات شوید.

برای سنجش سطح علمی داوطلب و همچنین دلیل انتخاب موضوع پایان‌نامه است که در روز مصاحبه سوالاتی در خصوص پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد از داوطلبان پرسیده می‌شود.

مشاهده بیشتر

سحر سابقی

من سحر سابقی هستم کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش‌شناسی از دانشگاه تربیت مدرس. به تحول دیجیتال در کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع رسانی علاقه دارم و کار تولید محتوا انجام می‌دم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا