page contents
بلاگپایان‌نامه‌ و مقاله‌نویسیمهارت‌های پژوهشگری

روش‌های عملی ایجاد انگیزه برای مقاله نویسی: چرا انگیزه مقاله نوشتن ندارم؟ بخش سوم

در ادامه مباحث مربوط به خودبرانگیزی و سنجش میزان برخورداری از این مهارت به روش‌های عملی ایجاد انگیزه برای مقاله نویسی می‌پردازیم.

در قسمت نخست مقاله چرا انگيزه مقاله نوشتن ندارم؟ به کلیات خودبرانگیزی پرداختیم و سپس در قسمت دوم مقاله چرا انگيزه مقاله نوشتن ندارم؟ سیاهه وارسی سنجش میزان برخورداری از این مهارت  را توضیح دادیم. در این قسمت به روش‌های عملی ایجاد انگیزه برای مقاله نویسی می‌پردازیم.

همه ما گاهی انگیزه‌ای برای انجام یا ادامه فعالیت‌های خود را نداریم. گاهی چنان احساس خستگی ذهنی می‌کنیم که انگار دیگر توان رسیدن و علاقه‌ای به هدف خود نداریم و نسبت به آن بی‌تفاوت هستیم.

در این شرایط باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا انگیزه لازم را در خود ایجاد کنیم. اگر بخواهیم منتظر بماتیم تا عاملی بیرونی دوباره در ما ایجاد انگیزه کند شاید این عامل بیرونی هیچگاه رخ ندهد. پس خودمان باید در این مسیر گام برداریم.

چه کنیم تا در خود دوباره شعله انگیزه را روشن کنیم؟

در منابع مختلف نکاتی درباره ایجاد انگیزه به خود مطرح شده است. اما تصور می‌کنم تاثیر‌گذاری هر عامل بر افراد مختلف، متفاوت است. بنابراین آنچه را تاكنون به تجربه دریافت و در منابع مختلف مطالعه کرده‌ام در ادامه ذکر می‌کنم تا هرکس به فراخور ویژگی‌های شخصیتی خود تعدادی از آنها را به کار گیرد.

انگیزه شروع

اگر برای آغاز کردن انگیزه لازم را ندارید پیشنهاد می‌شود چهار مرحله زیر را در قسمت دوم این مقاله مرور کنید:

  • ایده‌پردازی
  • کلامی کردن
  • تجسم کردن
  • محقق کردن

انگیزه ادامه

اگر کاری را قبلا با انگیزه شروع کرده‌اید و در ادامه بی‌انگیزه شده‌اید، شاید لازم است دوباره به هدف برگردید.  آنچه را قبلا درباره هدف خود نوشته‌اید دوباره مرور کنید و با صدای بلند بخوانید. این کار اشتیاق پیشین را در ذهن تداعی می‌کند و گاهی شما را به انگیزه گذشته برمی‌گرداند.

طبیعت و پیاده‌روی

در فضای باز و طبیعت به تنهایی پیاده‌روی کنید. به صداهای اطراف گوش دهید. صدای پرندگان، صدای پیچش باد لای درختان، صداب آب حین پیاده‌روی. درباره خود و اهدافتان فکر کنید. این کار به ذهن آرامش می‌دهد و نیرویی تازه به آن می‌بخشد. شخصا از پیاده‌روی در طبیعت و تمرکز روی اهدافم در این شرایط بسیار انرژی و انگیزه می‌گیرم.

موسیقی انگیزه‌بخش

به موسیقی‌هایی گوش دهید که انگیزه‌بخش و امیدآفرین هستند. کلام مثبتی دارند و موجب تحریک تولید سروتونین در مغز می‌شوند. این هرمون شادی حس خوب را تقویت می‌کند. روی خلق و خوی مثبت تاثیرگذار است.

تعهد به اهداف

خود را مجاب کنید در راستای اهداف خود هرچند کوتاه و کوچک اقداماتی انجام دهید. مثلا کمی مطالعه کنید، کمی بنویسی یا محیط را برای شروع کار آماده کنید. منتظر نباشید که حالتان خوب شود تا بنویسید، بلکه بنویسید تا حالتان خوب شود. شخصا از این روش هم استفاده می‌کنم و نتیجه بخش هم هست.

استراحت کنید

ممکن است در ابتدا کاهش انگیزه به علت خستگی یا فشارهای بیرونی ایجاد شود. در این حالت کمی به خودتان استراحت دهید. روی مسئله‌ای که باعث کاهش انگیزه شده تمرکز و برای پیداکردن راه حل فکر کنید. نقاط قوت و ضعف خود را صادقانه بپذیرید و بدانید که شکست و ناکامی هم بخشی از زندگی است.

 ایجاد روش متفاوت

گاهی اوقات بی‌انگیزه شدن به علت تکرار یک روال ثابت است. این تکرار نوعی روزمرگی و رخوت ایجاد می‌کند. ببینید چه روش متفاوتی را می‌توانید در پیش بگیرید که احساس خوبی در شما برانگیزد؟ چه فرایندی را می‌توانید بازسازی کنید؟

بگویید نه!

نه گفتن را یاد بگیرید. زمان‌هایی که فرصت انجام کارهای برنامه‌ریزی شده را ندارید و روزهای متوالی این برنامه‌ها انباشته می‌شوند به سرمنشأ فکر کنید. اگر مسئولیت‌هایی را خارج از توان خود پذیرفته‌اید به آنها نه بگویید و برخی از مسئولیت‌ها را به افراد دیگر واگذار کنید. به این روش برای برنامه‌های خود زمان و انرژی لارم را خواهید داشت.

قدردان باشید

قدردانی از خود را فراموش نکنید. قدرشناسی احساس خوبی در ذهن ایجاد می‌کند و انگیزه‌بخش است. برای خود جایزه در نظر بگیرید و کاری را که دوست دارید برای خود انجام دهید و علت این جایزه را هم به خود گوشزد کنید. این عامل هم بر من تاثیر بسیار زیادی دارد و از آن بهره می‌برم.

گذشته مثبت

به دستاوردهای مثبت پیشین خود فکر کنید و ببینید تجربیات گذشته در وضعیت اکنون چه کمکی به شما می‌کند؟

بازنگری اهداف

بار دیگر اهداف خود را در نظر بگیرید و از دیدگاه واقع‌بینانه و معنادار بودن به آنها نگاه کنید. گاهی اوقات اهداف بسیار بزرگ آنقدر دور از دسترس هستند که در مدت زمان کوتاه انگیزه خود را از دست می‌دهیم به عبارتی سنگ بزرگ نشانه نزدن است. در این شرایط سعی کنید هدف بزرگ خود را به اهداف کوچک دسترس‌پذیر بشکنید و روی هدف کوچک با اولویت بالا تمرکز کنید.

پذیرش شکست

شکست‌ها را به مثابه بخشی از زندگی بپذیرید. از شکست‌ها چشم و چراغ راه بسازید نه زخم که شما را آزار دهد. این گونه نگرش انرژی جسمی و فکری شما را مختل می‌کند. پس نشخوار ذهنی را در خصوص شکست‌ها متوقف کنید و آنها را کنار بگذارید و از ناکامی‌ها پل درست کنید.

برنامه‌ریزی دوباره

دوباره برنامه‌ریزی کنید. وقتی هدف بزرگ را به اهداف کوچک تقسیم و اولویت‌بندی کردید برای رسیدن به هدف با اولویت بالا دوباره برنامه‌ریزی کنید. برنامه خود را مدون کرده و برای شروع دوباره سریعا تصمیم بگیرید.

اتمسفر انگیزه‌بخش

اطراف خود را از افراد و اشیاء الهام‌بخش پر کنید. درست است که در این حالت شما از رفتار و کلام دیگران انرژی و انگیزه می‌گیرید اما ین محیط را خودتان ایجاد کرده‌اید.

عادات خوب

ایجاد عادت کردن یکی دیگر از راه‌های حفظ انگیزه است. مثلا اگر دوست دارید در زمینه‌ای کتاب بنویسید به خود عادت دهید که هر روز حداقل یکساعت (با توجه به شرایط خود) درباره آن موضوع مطلب بخوانید و حتی اگر شده چند پاراگراف بنویسد. نگران پراکندگی یا ناپختگی نوشتار خود نباشید. مهم ایجاد عادت است. بعدا می‌توانید به نوشته‌های خود نظم دهید و آنها را ویرایش و پخته کنید.

نتیجه گیری

اینکه همه ما در مسیر رسیدن به اهداف‌مان گاهی دچار سستی و بی‌انگیزگی شویم کاملا طبیعی است. عوامل بسیاری بر بروز این کم شدن انگیزه تاثیرگذار هستند. این عوامل ممکن است در نظرگرفتن هدفی مغایر با توانمندی‌ها و علایق ما باشد که باید تا حد امکان تعدیل یا حتی تعویض شود. دلیل دیگر می‌تواند مدیریت ضعیف زمان و برنامه‌ریزی باشد گاهی ممکن است به علت عدم پایبندی به برنامه دچار بی‌انگیزگی شویم. زمان‌هایی هم ممکن است خستگی یا عوامل بیرونی انگیزه‌های ما را در مسیر کم کنند. احتمالا دلایل دیگری هم وجود دارد که شما با آن روبرو شده‌اید. لطفا دیدگاه خود درخصوص دلیل بی‌انگیزگی را بیان کنید.

در هر صورت دلیل بی‌انگیزه شده هرچه باشد در نیل به اهداف اخلال ایجاد می‌کند و هرچقدر بیشتر در مقابل آن منفعل باشیم، عمق بیشتری خواهد گرفت. پس ضروری است که ابتدا ریشه بی‌انگیزگی خود را کشف و سپس در راستای رفع آن تلاش کنیم. این تلاش منجر به نتیجه مطلوم نخواهد شد مادامی که از خود و روحیات خود و همچنین ماهیت انگیزه و خودبرانگیزی اطلاعات لازم را نداشته باشیم.

در سه مقاله پیاپی درباره موضوع انگیزه و خودبرانگیزی و تاثیر آن بر امور آکادمیک و پژوهش صحبت کردیم.

معرفی برخی از کتاب‌های مربوط به انگیزه (مشاهده فهرست کامل کتاب‌ها با موضوع انگیزه)

مشاهده بیشتر

شهربانو صادقی گورجی

شهربانو صادقی گورجی هستم. کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی. قصد دارم تجربیات ۲۰ ساله خودم رو در حوزه مهارت‌های سواد اطلاعاتی و جستجو و بازیابی منابع به دانشجویان و پژوهشگران منتقل کنم. امید است با تجهیز به مهارت‌های دانشی، زندگی بهتری برای خود و اطرافیانمان رقم بزنیم و جامعه دلخواهی را بسازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا