page contents
بلاگجست‌وجوی منابع و اطلاعات

ویدئوی آموزشی سرچ علمی: فرصت طلایی برای دانشجویان و پژوهشگران علوم انسانی

مقاله آموزشی سرچ علمی مقاله‌ای جذاب و کاربردی است که به شما نشان می‌دهد چگونه با استفاده از یک بسته آموزشی منابع علمی و پژوهشی حوزۀ علوم انسانی را پیدا کنید. در این مقاله، شما با سرفصل‌های این بسته آموزشی، پایگاه‌های داده کلیدی حوزۀ علوم انسانی و مخاطبین آن آشنا می‌شوید. همچنین، شما با راه‌های دسترسی به این بسته آموزشی و گواهیناۀ مشارکت در آن آگاه می‌شوید.

علوم انسانی یکی از گسترده‌ترین و پرطرفدارترین حوزه‌های دانش است که به بررسی جنبه‌های مختلف زندگی انسان، فرهنگ، تاریخ، جامعه، روان، زبان و هنر می‌پردازد. علوم انسانی شامل رشته‌های مختلفی همچون مدیریت، علوم اجتماعی، علوم تربیتی، روان‌شناسی، حقوق، فلسفه، جغرافیا، ادبیات و زبان‌شناسی است. دانشجویان، اساتید و پژوهشگران حوزه علوم انسانی برای انجام فعالیت‌های آکادمیک خود به دسترسی به منابع علمی و پژوهشی معتبر نیاز دارند. این منابع شامل مقالات، کتاب‌ها، پایان‌نامه‌ها، پرسشنامه‌ها و فایل‌های کلاسی هستند که در پایگاه‌های داده علمی و پژوهشی قابل یافتن هستند.

اما

چگونه می‌توان به راحتی و سرعت به منابع مورد نظر خود دست یافت؟

آیا هر سایت یا پایگاه داده‌ای که در اینترنت قابل دسترس است، قابل اعتماد است؟

آیا هر کلیدواژه یا جستجوگر گوگل برای بازیابی منابع و اطلاعات کافی است؟

پاسخ به این سؤالات نقطۀ شروع چالش سرچ علمی است. سرچ علمی گفتاری تخصصي است كه بيانگر فعاليتی پيچيده و هدفمندي در جستجوي منابع علمي است. سرچ علمي نياز به دانش و تجارب خاصي دارد كه با سطح تحصيلات و تخصص كاربر رابطه مستقيم دارد. سرچ علمي از سرچ عمومي تفاوت‌هاي بنياديني دارد كه در این ویدئو به آن‌ها خواهيم پرداخت.

در این مقاله، قصد داریم با معرفی بسته آموزشی اصول و تکنیک‌های سرچ علمی (با تاکید بر علوم انسانی)، به شما کمک کنیم تا با استفاده از روش‌های مناسب و پایگاه‌های معتبر، منابع علمی و پژوهشی مورد نظر خود را پیدا کنید. از این رو به معرفی سرفصل‌های این بسته آموزشی و مخاطبین آن خواهیم پرداخت.

سرفصل‌های بسته آموزشی

بسته آموزشی اصول و تکنیک‌های سرچ علمی (با تاکید بر علوم انسانی) شامل 15 سرفصل است که در زیر به تفصیل شرح داده شده‌اند:

تفاوت روش سرچ عمومی و سرچ علمی

در این سرفصل، با مفهوم و اهداف سرچ علمی آشنا شده و آن را با سرچ عمومی مقایسه می‌کنید. یاد می‌گیرید که چگونه با استفاده از استانداردهای علمی و پژوهشی، منابع معتبر و با کیفیت را از منابع نامعتبر و با کیفیت پایین تشخیص داده و انتخاب کنید. همچنین، با چالش‌های و راهکار‌های سرچ علمی در حوزۀ علوم انسانی آشنا می‌شوید.

تفاوت سرچ در حوزۀ علوم انسانی با دیگر حوزۀ موضوعات

در این سرفصل، با وجود تفاوت‌های بین حوزۀ علوم انسانی و دیگر حوزۀ موضوعات در زمینۀ سرچ علمی آگاه می‌شوید. شما یاد می‌گیرید که چگونه با توجۀ به خصوصیات حوزۀ علوم انسانی همچون گستردگی، چند رشته‌ای بودن، نسبت بودن، تاریخ نگارانۀ بودن و …، روش‌ های مناسب جستجو را اعمال کنید.

نکات مهم در سرچ علمی و پژوهش

این متن درباره مراحل سرچ علمی در حوزۀ علوم انسانی است. شما باید هدف و سوال پژوهش خود را مشخص کنید، منابع موجود را بررسی کنید، کلیدواژه‌های مناسب را پیدا و ترکیب کنید و نتایج جستجو را ارزیابی و بهبود بدهید.

روش‌های پیدا کردن کلیدواژه‌های مرتبط

در این سرفصل، با روش‌های مختلف پیدا کردن کلیدواژه‌های مرتبط با موضوع پژوهش خود آشنا می‌شوید. شما یاد می‌گیرید که چگونه با استفاده از منابع مختلف همچون عنوان و چکیدۀ مقالات، فهرست مطالب کتاب‌ها، واژۀ نامۀ پایگاه‌های داده، تحلیل محتوای سایت‌های علمی و پژوهشی و …، کلیدواژه‌های مناسب و دقیق را برای جستجوی خود انتخاب کنید.

روش‌های ثبت و ترکیب کلیدواژه‌ها

در این سرفصل، با روش‌های ثبت و ترکیب کلیدواژه‌ها در جستجوی علمی آشنا می‌شوید. شما یاد می‌گیرید که چگونه با استفاده از علائم نگارشی، حروف بزرگ و کوچک، عبارات دقیق، حروف جایگزین، عملگر‌های منطقی و …، جستجوی خود را بهینه‌ سازید و نتایج دقیق‌تر و کارآمدتری را دریافت کنید.

تفاوت سرچ در موتورهای جستجو و پایگاه‌های پژوهشی و علمی

در این سرفصل، با تفاوت سرچ در موتورهای جستجو و پایگاه‌های پژوهشی و علمی آشنا می‌شوید. شما یاد می‌گیرید که چگونه با تشخیص نقاط قوت و ضعف هر یک از این منابع، بهترین گزینه برای جستجو را انتخاب کنید. همچنین، شما با نحوۀ استفادۀ صحیح از قابلیت‌های مختلف هر یک از این منابع همچون فیلتر کردن نتایج، استفاده از نقشۀ علم، دسترسی به منابع کامل، استخراج فایل های خروجی و … آشنا می شوید.

راهکار پیدا کردن مقالات بیس

در این سرفصل، با راهکار پیدا کردن مقالات بیس آشنا می شوید. مقالات بیس به مقالاتی گفته می شود که برای اولین بار یک مفهوم، روش، نظریه یا مدل را مطرح کرده اند و به عنوان منبع اصلی در حوزه خود شناخته می‌شوند. شما یاد می‌گیرید که چگونه با استفاده از روش‌های مختلف همچون جستجوی عبارت دقیق، جستجوی نام نویسنده، جستجوی تاریخ انتشار، جستجوی تعداد ارجاعات و …، مقالات بیس را شناسایی و دسترسی به آن ها را پیدا کنید.

راهکار شناسایی نویسندگان و مجلات هسته

در این سرفصل، با راهکار شناسایی نویسندگان و مجلات هسته آشنا می‌شوید. نویسندگان و مجلات هسته به نویسندگان و مجلاتی گفته می‌شود که در حوزۀ خود دارای تأثیر و اعتبار بالایی هستند و به عنوان منابع معتبر و با کیفیت در نظر گرفته می‌شوند. شما یاد می‌گیرید که چگونه با استفاده از شاخص‌های علم سنجی همچون تعداد ارجاعات، ضریب تأثیر، شاخص h و …، نویسندگان و مجلات هسته را تشخیص داده و به آثار آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

معرفی پایگاه‌های کلیدی حوزۀ علوم انسانی

در این سرفصل، شما با پایگاه‌های کلیدی حوزۀ علوم انسانی آشنا می‌شوید. این پایگاه‌ها به پایگاه‌های داده علمی و پژوهشی گفته می‌شود که منابع مختلف حوزۀ علوم انسانی را در بر دارند و به صورت رایگان یا با پرداخت هزینۀ اشتراک قابل دسترس هستند. با نحوۀ دسترسی به این پایگاه‌ها و استفادۀ صحیح از آن‌ها آشنا می‌شوید.

مخاطبان بسته آموزشی اصول و تکنیک‌های سرچ علمی (با تاکید بر علوم انسانی)

بسته آموزشی اصول و تکنیک‌های سرچ علمی (با تاکید بر علوم انسانی) برای تمام کسانی که در حوزۀ علوم انسانی فعال هستند یا به آن علاقه‌مند هستند طراحی شده است. به خصوص دانشجویان، اساتید و پژوهشگران رشته‌‌های زیر می‌توانند به خوبي از محتويات اين بسته آموزشی استفاده کنند:

  • دانشجویان و اساتید رشته‌ های مدیریت
  • دانشجویان و اساتید رشته‌ های علوم اجتماعی
  • دانشجویان و اساتید رشته‌ های علوم تربیتی
  • دانشجویان و اساتید رشته‌ های روان‌ شناسی
  • دانشجویان و اساتید رشته‌ های حقوق
  • دانشجویان و اساتید رشته‌ های فلسفه
  • دانشجویان و اساتید رشته‌ های جغرافیا
  • دانشجویان و اساتید رشته‌ های ادبیات و زبان‌ شناسی

نتیجه گیری

در این مقاله، ما به معرفی بسته آموزشی اصول و تکنیک‌‌های سرچ علمی (با تاکید بر علوم انسانی) پرداختیم. نشان دادیم که چگونه با استفاده از این بسته آموزشی، می‌ توانید منابع علمی و پژوهشی معتبر و با کیفیت حوزۀ علوم انسانی را پیدا کنید. سرفصل‌‌های این بسته آموزشی را شرح دادیم و مخاطبین آن را معرفی کردیم.

اگر شما هم جزء علاقه‌مندان به حوزۀ علوم انسانی هستید و مایل به گسترش دانش و توانایی خود در سرچ علمی هستید، پس این فرصت را از دست ندهید و همین حالا ثبت نام کنید.

مشاهده بیشتر

شهربانو صادقی گورجی

شهربانو صادقی گورجی هستم. کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی. قصد دارم تجربیات ۲۰ ساله خودم رو در حوزه مهارت‌های سواد اطلاعاتی و جستجو و بازیابی منابع به دانشجویان و پژوهشگران منتقل کنم. امید است با تجهیز به مهارت‌های دانشی، زندگی بهتری برای خود و اطرافیانمان رقم بزنیم و جامعه دلخواهی را بسازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا