page contents
بلاگنشر و ارائه مقاله و پایان‌نامه
موضوعات داغ

چگونه باید از اجلاس‌های غارتگر اجتناب کرد؟

مقاله‌ای که در یک کنفرانس دانشگاهی و علمی ارائه می‌شود، پژوهش شما را با مخاطبان گسترده‌تری به اشتراک می‌گذارد و وجهه بین‌المللی شما را ارتقا می‌بخشد - خوب، یا حداقل یک مشروعیت می‌دهد. شرکت یا حضور در یک کنفرانس غارتگر می‌تواند برعکس عمل کند، پس مهم است که کنفرانس‌های خود را عاقلانه انتخاب کنید.

مقاله‌ای که در یک کنفرانس دانشگاهی و علمی ارائه می‌شود، پژوهش شما را با مخاطبان گسترده‌تری به اشتراک می‌گذارد و وجهه بین‌المللی شما را ارتقا می‌بخشد – خوب، یا حداقل یک مشروعیت می‌دهد. شرکت یا حضور در یک کنفرانس غارتگر می‌تواند برعکس عمل کند، پس مهم است که کنفرانس‌های خود را عاقلانه انتخاب کنید.

کنفرانس غارتگر چیست؟

یک کنفرانس غارتگر کنفرانسی است که فقط برای کسب درآمد است. آن‌ها توسط شرکت‌های تجاری سازمان‌دهی شده‌اند که هیچ ارتباطی با یک سازمان / انجمن / موسسه تحقیقاتی معتبر ندارند. عناوین آن‌ها مانند “کنگره جهانی علوم انسانی” یا “کنفرانس بین‌المللی تجارت و اقتصاد” گسترده است و نویدهای بزرگ می‌دهند و درصد پذیرش مقاله و چکیده آن‌ها بالاست. آن‌ها اغلب در شهرهای تفریحی گران‌قیمت یا با مقاصد گردشگری مشهور برگزار می‌شوند. کنفرانس‌های غارتگر خوب از پول‌های شرکت‌کنندگان سود می‌برند.

دعوت به کنفرانس‌های غارتگر معمولاً به‌صورت ایمیل‌های ناخواسته صورت می‌گیرد. ایمیل‌های پر از اشتباهات املایی و گرامری، باعث می‌شود اعتبار این رویداد را نشان دهد و شما را کاملاً دل‌نشین و مجیزگویانت خطاب کند. غالباً از شما دعوت می‌شود درباره موضوعی که مربوط به تحقیقات شما نیست صحبت کنید ، یا رئیس پنل شوید یا سخنران اصلی باشید. این کنفرانس به‌دروغ ادعا می‌کند که آثار، داوری همتاشده یا قول می‌دهند فرایند داوری بسیار کوتاه باشد.

علائم هشداردهنده

اگر می‌خواهید مشخص کنید که آیا این دعوت‌نامه از کنفرانس غارتگر است، از خودتان سؤال‌های زیر را بپرسید:

  • آیا این کنفرانس در حوزه شماست؟
  • آیا به نظر می‌رسد این کنفرانس یک رویداد اتفاقی است؟ کنفرانس‌های معتبر سالیانه برگزار می‌شوند. بررسی‌هایی را انجام دهید تا ببینید که آیا می‌توانید اطلاعاتی از برنامه سال قبل را پیدا کنید یا خیر؟
  • چه کسی این همایش را برگزار می‌کند؟ آیا این یک موسسه انتفاعی است؟ اگر چنین است ، آیا ارتباطی با یک سازمان تحقیقاتی / انجمن / موسسه معتبر دارد؟
  • چه نوع هزینه‌هایی برای حضور در کنفرانس لازم است؟ آیا برگزارکننده‌ها سعی می‌کنند هزینه‌های ثبت‌نام را با اقامت، وعده‌های غذایی و مسافرت همراه کنند؟
  • آیا این همایش ادعا می‌کند که چکیده‌ها و مقالات را داوری همتا می‌کند؟
  • آیا این همایش داوری در کمترین زمان یا نرخ پذیرش بالایی را تبلیغ می‌کند؟
  • آیا این کنفرانس تضمین می‌کند که مقالات در مجموعه مقالات منتشر خواهد شد؟ آیا تاکنون مقالاتی از این مجموعه مقالات کنفرانس گذشته آن خوانده‌اید؟
  • آیا موضوع بسیار گسترده به نظر می‌رسد یا برگزارکنندگان در تلاش هستند تا زمینه‌های مختلف را در یک رویداد ترکیب کنند؟
  • آیا دعوت‌نامه الکترونیکی از یک فراهم‌کننده ایمیل رایگان مانند Gmail آمده است؟
  • آیا برگزارکننده کنفرانس، امسال چندین کنفرانس دیگر را در همین موضوع برگزار می‌کند؟

به‌خودی‌خود، هیچ‌کدام از این عوامل تضمین نمی‌کند که کنفرانسی غارتگر باشد. بااین‌حال، اگر به چندین سؤال پاسخ “بله” دادید، باید با احتیاط عمل کنید. قدم بعدی خوب، این است که از یکی از اساتید یا همکاران خود سؤال کنید که آیا از این همایش اطلاع دارند یا قبلاً در آن شرکت کرده‌اند. کنفرانس‌هایی که در آن شرکت می‌کنید باید وجهه شما را بالا ببرد و تحقیقات شما را به سمت مخاطبان صحیح ترویج دهند. ارزیابی دقیق کنفرانس قبل از تصمیم‌گیری برای ارسال، ارزش آن را دارد.

مشاهده بیشتر

دکتر مریم اسدی

اینجانب مریم اسدی دانش آموخته دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی هستم. سال ها فعالیت در حوزه آموزش، پژوهش و تعامل با دانشجویان و پژوهشگران و مشاوره اطلاعاتی به آنها، منجر به شناخت نیازها و چالش های موجود در مسیر فعالیت های علمی- پژوهشی آنان شده است. این امر اینجانب را بر آن داشت تا با دانشی که گردآوری شده است، مشاوره اطلاعاتی به شما عزیزان در زمینه پژوهش و سواد اطلاعاتی بدهم. اگر پرسشی دارید یا نیاز به مشاوره داشتید می توانید از این بستر استفاده کنید. کتابداران کمک خواهند کرد پیشبرد پژوهش تان به سهولت انجام گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا