page contents
انتخاب مجله برای چاپ مقالهدسته‌بندی نشده

گزارش‌های استنادی مجلات 2020

به شما کمک می‌کند تا با اعتماد به نفس تصمیم‌های آگاهانه‌تری بگیرید

گزارش‌های استنادی مجلات 2020 به شما کمک می‌کند تا با اعتماد به نفس تصمیم‌های آگاهانه‌تری بگیرید.

نویسنده:

امسال 60 سال است که دکتر یوجین گارفیلد موسسه اطلاعات علمی (ISI) را تاسیس کرده‌است.

این پایه و اساس تخصص، تجربه و تفکر عمیقی است که دقت تحریریه، خط مشی و رتبه‌بندی و تحلیل مشارکتی را به حرکت وا می‌دارد تا به ما در حل مشکلات جامعه کمک کند.

در سال 1975، جامعه پژوهش برای اولین بار از وب‌سایت مجلات وب علمی WOS با عنوان گزارش استنادی مجلات (JCR) استفاده کرد.

این ابزار کمک می‌کند که با شناسایی و ارزیابی مجلات برتر علوم و علوم اجتماعی، با اطمینان، تصمیمات آگاهانه‌تری گرفته شود.

در تکمیل این مطلب به فهرست مجلات 2019 مراجعه کنید.

رسالت JCR

JCR اطلاعات زیادی از جمله کل مقالات، کل استنادات،  داده‌های مربوط به مقالات استناد‌دهنده و استنادشده، داده‌های نیمه عمر استناد، نمایه فوری و البته ضریب تاثیر مجلات WOS را شامل می‌شود. گرچه با گذشت سال‌ها چیزهای زیادی تغییر کرده‌است.

به عنوان مثال مجلات از چاپی به دیجیتالی تغییر کرده‌اند و تعداد مجلات بسیار افزایش یافته است، اما رسالت JCR بدون تغییر باقی مانده‌است:

“ارائه یک دیدگاه کامل، نشر بی‌طرفانه، دیدگاه چندوجهی از عملکرد مجله، که منعکس کننده بالاترین کیفیت ادبیات علمی و تخصص است.”

امروز نسخه JCR 2020 را منتشر می‌کنیم. که نشانگر آخرین تحول در ارائه غنی شاخص‌های استنادی مجله، داده‌های توصیفی و تجسمی از مجموعه وب علمی (WOS) در سال 2019 است.

غیرقابل انکار است که ضریب تاثیر مجلات به یکی از محبوب‌ترین و در عین حال بحث برانگیزترین داده‌ها تبدیل شده است. گزارش‌های استنادی برای کمک به ISI در انتخاب مجله، کتابداران برای توسعه مجموعه و دانشمندان و سایر پژوهشگران در درک الگوهای ارتباطی میان مجلات طراحی شده است. خود دکتر گارفیلد به سوءاستفاده از ضریب تاثیر مجلات به صورت عمومی و درچاپ اشاره دارد. ما نیز همچنان تاکید می‌کنیم که JCR دارای پروفایل‌های غنی از مجلات است و نباید به طور غیرمسئولانه برای مدیریت پژوهش‌های گسترده‌تر استفاده شود.

تاز‌های سال 2020 را با افتخار معرفی می‌کنیم:

داده‌های توصیفی جدید درباره الگوهای دسترسی آزاد: داده‌های جدید، مقالات هر مجله را با نوع دسترسی نشان می‌دهد. این مسئله به جامعه  پژوهشی، اطلاعات شفاف و نشر بی‌طرفانه آن را ارائه می‌دهد که به سهم نسبی مقالات منتشر شده برای خواندن و استفاده مجدد از مجوزهای Creative Commons مربوط است. برای مجلات ترکیبی هم، خوانندگان به سرعت و سهولت می‌توانند موارد زیر را شناسایی کنند:

  • تعداد مقالات منتشرشده به صورت الگوی اشتراک سنتی، و
  • موارد منتشر شده از طریق مجوزهای Creative Commons

(مجوز Creative Commons با عبارت “تمام حقوق محفوظ است” یک نوع مجوز کپی رایت به شمار می‌آید).

به روزرسانی مولفه‌های خوداستنادی مجله: کلاریوت امسال برای حمایت از صداقت در گزارش‌ها، 33 مجله را از JCR حذف کرده است که معادل 0.27 درصد است. این مجلات رفتارهای استنادی غیرعادی داشتند. از جمله شواهدی از خوداستنادی بیش از حد به مجله و گردآوری استناد وجود داشت. برای سال 2020 روش‌ها و مولفه‌های تاثیر خوداستنادی مجله روی معیارهای JCR به روز شده تا هنجارهای انضباطی را بهتر حساب کند.

دانلود فهرست مجلات معتبر JCR سال 2020 همراه با شاخص Q (همه دسته‌های موضوعی)

منبع
clarivate
مشاهده بیشتر

شهربانو صادقی گورجی

شهربانو صادقی گورجی هستم. کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی. قصد دارم تجربیات ۲۰ ساله خودم رو در حوزه مهارت‌های سواد اطلاعاتی و جستجو و بازیابی منابع به دانشجویان و پژوهشگران منتقل کنم. امید است با تجهیز به مهارت‌های دانشی، زندگی بهتری برای خود و اطرافیانمان رقم بزنیم و جامعه دلخواهی را بسازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا