page contents
بلاگپایان‌نامه‌ و مقاله‌نویسی

چرا باید مقاله بنویسیم؟

نگارش علمی به ویژه نوشتن مقاله مزایایی برای پژوهشگر به همراه دارد که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

یکی از سوالات دانشجویان تحصیلات تکمیلی این است که چرا باید مقاله بنویسیم؟ در منابع بسیاری به این پرسش پاسخ داده شده است.

در مطلبی که پیش روی شماست به طور خلاصه به مهمترین و لذت‌بخش‌ترین مزایای نگارش علمی به ویژه مقاله خواهیم پرداخت.

می‌دانیم که مقاله و پایان‌نامه یا هرگونه نوشته دیگری از این دست حاصل پژوهشی است که پژوهشگر در طی دوره کوتاه یا طولانی به آن پرداخته است.

در جوامع علمی حاصل پژوهش به صورت مقاله یا گزارش‌های علمی نمود پیدا می‌کند و به جامعه علمی عرضه می‌شود.

یکی از دغدغه‌ها و اضطراب‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی نوشتن مقاله است که گاها آن را کاری بیهوده می‌دانند در حالیکه اگر به فلسفه واقعی آن آگاه باشند احتمالا اینگونه نخواهند اندیشید.

اصولا ما از چیزی لذت می‌بریم که به درک درستی از ماهیت آن رسیده باشیم زمانی که ماهیت کار پژوهش برای دانشجویان واضح نباشد از آن لذت هم نخواهند برد.

در این مقاله کوتاه قصد داریم به مزایای نوشتن مقاله بپردازیم. مزایایی که ادراک دانشجویان را افزایش می‌دهد.

مزایای نوشتن علمی

افزایش سطح دانش

نوشتن موجب افزایش دانش می‌شودپیش‌نیاز نوشتن، مطالعه، یادگیری مداوم است. پژوهشگر در فرایند پژوهش منابع اطلاعاتی مختلف را بررسی می‌کند و از دیدگاه‌های صاحب‌نظران استفاده می‌کند. در نتیجه به مرور سطح دانش وی افزایش می‌یابد. آنچه که در این مزیت لذت آفرین است، حس کشف است. کشف نادانسته‌ها و یا رسیدن به پاسخ پرسشی که برای پژوهشگر دغدغه ایجاد کرده است با اشتیاق یادگیری فرد در ارتباط است. 

به نظر می‌رسد هرچه اشتیاق یادگیری در فردی بالاتر باشد، لذت کشف نیز در وی افزایش می‌یابد. از این رو به دنبال سرنخ‌های به دست آمده مطالعه می‌کند و سطح دانش خود را بهبود می‌بخشد.

تجهیز به انواع تفکر

انواع تفکرپژوهشگر از لحظه‌ای که کار پژوهش را آغاز می‌کند با انواع تفکر روبرو می‌شود. از جمله:

  • تفکر نقادانه
  • تفکر خلاق
  • تفکر استدلالی
  • تصمیم‌گیری

هریک از انواع تفکرها کمک می‌کند پژوهشگر از دریچه‌ای تازه به مسئله بنگرد و در پی کشف آن برآید. هرچه میزان مهارت و تجهیز پژوهشگر بیشتر باشد، ابعاد بیشتری برایش روشن می‌شود.

یادگیری مهارت‌های تفکر هم از جمله مواردی است که در طی انجام پژوهش خود را نشان می‌دهد و پژوهشگر در پی پاسخ به پرسش یا رفع ابهامی آنها را فرا خواهد گرفت.

بهبود مهارت نگارش

بهبود مهارت نوشتننوشتن یافته‌ها و دانسته‌ها مهارت‌ دیگری است که در پی مطالعه و تفکر به آن نیاز پیدا خواهیم کرد. تا زمانی که آنچه فراگرفته‌ایم را پیاده و اجرا نکنیم گویا کار خاصی انجام نشده است.

نوشتن علمی ویژگی‌های مختلفی دارد که پژوهشگر باید به آن توجه کند. از جمله آنها می‌توان به ویژگی‌های زیر اشاره کرد:

  • شیوایی بیان و سادگی
  • وضوح و عدم ابهام
  • اصولی و ساختارمند بودن
  • متفاعدکنندگی

از این رهگذر پژوهشگر در کنار بازبینی مهارت‌های نگارشی خود به رفع اشکالات و بهینه‌سازی این مهارت خواهد پرداخت. شاید بتوان الگوگرفتن را در گام نخست راهکاری مناسب دانست و پس از آن پژوهشگر با کسب مهارت‌های بیشتر صاحب الگو خواهد شد.

کمک به جامعه علمی

کمک به جامعه علمییکی از مهمترین مزایای نگارش علمی کمک به جامعه علمی است. زمانی که پژوهشگر با شکاف دانشی مواجه می‌شود با انجام پژوهش در پی پرکردن این شکاف بر می‌آید.

جوامع علمی از حاصل پژوهش‌های پژوهشگران دیگر برای پیش‌برد اهداف پژوهشی استفاده می‌کنند. لذا زمانی که ما پژوهش خود را به صورت مقاله منتشر کرده باشیم به جامعه علمی کمک کرده‌ایم.

این احساس که پژوهشگران نقشی در ارتقاء دانش و عملکرد علمی دارند حسی در خور ستایش و لذت‌بخش است.

ایجاد برند پژوهشی

ایجاد برند پژوهشیانتشار مقاله علمی مزایای مادی و غیرمادی بسیاری دارد که در نهایت با ایجاد برند پژوهشی نمود پیدا می‌کند. چنانچه پژوهشگر از ابتدا هدف پژوهشی برای خود در نظر بگیرد و در راستای آن هدف گام بردارد پس از مدتی برای خود برند پژوهشی ایجاد می‌کند.

برند پژوهشی به چه معناست؟ اگر فردی در یک حوزه علمی از سطح دانش بالایی برخوردار باشد به نحوی که بتواند پاسخگوی نیاز جامعه در آن حوزه باشد نشانه آن است که در همان حوزه، برند شده است و در پژوهش نیز در حوزه‌های پژوهشی مختلف این برند شکل می‌گیرد.

افراد صاحب‌نظر مورد توجه سازمان‌ها و جوامع مرتبط هستند و این مرکزیت توجه برای پژوهشگران مزایای مادی و معنوی در پی خواهد داشت.

نتیجه‌گیری

پژوهشگری و مقاله‌نویسی نیز مانند بسیاری از فعالیت‌های دیگر نیازمند یادگیری و صرف زمان است. بنابراین دانشجویان تحصیلات تکمیلی که به پایان‌نامه به منزله چیزی فراتر از واحد درسی فکر می‌کنند و از آن به مثابه درگاه ورود به دنیای پژوهش استفاده می‌کنند می‌توانند در این زمینه خوش بدرخشند.

در مجموعه آکادمیک لایف می‌توانید از بسته‌های آموزشی و کتاب‌های مفیدی که در این زمینه معرفی شده است استفاده کنید.

مشاهده بیشتر

شهربانو صادقی گورجی

شهربانو صادقی گورجی هستم. کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی. قصد دارم تجربیات ۲۰ ساله خودم رو در حوزه مهارت‌های سواد اطلاعاتی و جستجو و بازیابی منابع به دانشجویان و پژوهشگران منتقل کنم. امید است با تجهیز به مهارت‌های دانشی، زندگی بهتری برای خود و اطرافیانمان رقم بزنیم و جامعه دلخواهی را بسازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا