page contents
ابزارک‌هابلاگجست‌وجوی منابع و اطلاعات

معرفی سایت‌های دانلود رایگان کتاب دانشگاهی

دسترسی به کتاب‌های دانشگاهی یکی از نیازمندی‌های دانشجویان و اساتید است. با توجه به هزینه بالای تهیه این منابع به زبان انگلیسی در این مقاله به معرفی سایت‌های دانلود رایگان کتاب دانشگاهی می‌پردازیم.

برای تهیه کتاب‌های دانشگاهی خارجی چند راه وجود دارد. روش نخست اینکه کتاب به صورت چاپی از مراکز فروش داخلی تهیه شود که معمولا کتابفروشی‌های داخل کشور از چنین غنایی برخوردار نیستند.

در طول سال نیز نمایشگاه‌های تخصصی برگزار می‌شود که در صورت تمایل می‌توان کتاب‌های مورد نیاز را تهیه کرد اما زمان انتظار برای برگزاری نمایشگاه معقول نیست.

در سطح دنیا کتابفروشی‌های مختلفی مانند آمازون وجود دارند که کتاب‌ها را به صورت نسخه الکترونیکی هم به فروش می‌رسانند. تهیه کتاب این روش برای ما تقریبا ناممکن است. چرا که ما هم محدودیت پرداخت داریم و هم تفاوت نرخ ارز هزینه یک کتاب را برای ما بسیار سنگین می‌کند.

تنها راهکاری که شاید بتوان گفت منطقی و ممکن است استفاده از وب‌سایت‌های دانلود رایگان کتاب است. برخی از این وب‌سایت‌ها به صورت قانونی متن کامل کتاب را در اختیار قرار می‌دهند و برخی دیگر خیر.

معرفی برخی از سایت‌های دانلود رایگان کتاب

در ادامه این مقاله تعدادی از این وب‌سایت‌ها را برای دانلود کتاب معرفی می‌کنیم اگر برخی از سایت‌ها باز نشدند با فیلترشکن هم امتحان کنید. چنانچه شما نیز سایت‌هایی را می‌شناسید که در این مجموعه معرفی نشده‌اند برای ما یادداشت بگذارید.

libgen

 libgen وب‌سایتی است که دسترسی رایگان به میلیون‌ها کتاب و مقاله در قالب‌های مختلف را فراهم می‌کند. این سایت بخشی از پروژه Library Genesis است که شبکه‌ای غیرمتمرکز از سایت‌های آینه‌ای است که محتوای یکسانی را میزبانی می‌کنند. تفاوت Libgen.rs با دیگر آینه های Library Genesis در این است که از SSL استفاده نمی‌کند، به این معنی که داده‌ها را بین کاربر و سرور رمزگذاری نمی‌کند. این ویژگی ممکن است دسترسی برخی از کاربران به سایت را آسان‌تر کند، همچنین امنیت کمتری دارد.

DOAB

دایرکتوری کتاب‌های دسترسی آزاد (DOAB) وب‌سایتی است که دسترسی به بیش از 67500 کتاب معتبر دانشگاهی در موضوعات و زبان‌های مختلف را فراهم می‌کند. این سایت فهرست‌بندی و دسترسی به کتاب‌های با کیفیت بالا، دسترسی آزاد و داوری شده را فراهم می‌کند و به کاربران کمک می‌کند ناشران کتاب مورد اعتماد با دسترسی آزاد را پیدا کنند. این بخشی از مجموعه خدمات OPERAS است که شبکه ای از زیرساخت‌های اروپایی برای ارتباطات آزاد علمی است. تمام خدمات DOAB رایگان هستند و همه داده‌ها به صورت رایگان در دسترس هستند.

bookyards

Bookyards وب سایتی است که کتاب‌های آنلاین رایگان را به هر کسی که به اینترنت متصل است ارائه می‌دهد. در مجموع دارای 18161 کتاب، 41821 پیوند وب خارجی، 4200 پیوند اخبار و وبلاگ، 384 ویدیو و 33047 پیوند کتاب الکترونیکی است. همچنین به کاربران این امکان را می‌دهد که کتاب‌های خود را در سایت منتشر کنند. هدف این وب سایت این است که «کتابخانه‌ای برای جهان» باشد و دسترسی رایگان به کتاب‌ها، مطالب آموزشی، اطلاعات و محتوا را فراهم کند.

 

BookSee

سایت BookSee که پس از کمی به نشانی libcats.org هدایت می‌شود، وب‌سایتی است که دسترسی رایگان به میلیون‌ها کتاب و مجله در زبان‌ها و قالب‌های مختلف را فراهم می‌کند. این سایت نیز بخشی از پروژه Library Genesis است که شبکه‌ای از سایت‌های آینه‌ای است و محتوای یکسانی را میزبانی می‌کنند. Libcats.org به کاربران امکان می‌دهد کتاب ها را بر اساس نویسنده، عنوان، موضوع یا ISBN1 جستجو کنند و همچنین ویژگی‌ هایی مانند فهرست کتاب‌ های ممنوعه، مجموعه‌‌ای از نویسندگان زن و فهرستی از برندگان جوایز را ارائه می دهد. هدف این وب‌سایت تسهیل دسترسی به کتاب‌هایی است که آزادانه از طریق اینترنت قابل خواندن هستند.

Onlinebooks- upenn

The Online Books Page  پایگاهی است که بیش از 3 میلیون کتاب رایگان در اینترنت را فهرست می‌کند. این سرویس به وسیله کتابخانه‌های دانشگاه پنسیلوانیا ایجاد شده است و توسط جان مارک اوکربلوم، معمار و محقق کتابخانه دیجیتال ویرایش می‌شود. این وب‌سایت به کاربران امکان می‌دهد کتاب‌ها را بر اساس نویسنده، عنوان، موضوع یا نشریات ادواری جستجو کنند. همچنین ویژگی‌هایی مانند مشاهده کتاب‌های ممنوعه آنلاین و برندگان جوایز آنلاین را فراهم می‌کند. هدف این وب سایت تسهیل دسترسی به کتاب‌هایی است که به صورت رایگان از طریق اینترنت قابل خواندن هستند.

BaeneBooks

Baen Books شرکتی انتشاراتی است که در زمینه کتاب‌های علمی تخیلی و فانتزی تخصص دارد. این شرکت در سال 1983 توسط جیم بائن، سردبیر سابق مجلات Galaxy و If تأسیس شد. Baen Books به‌خاطر برنامه کتاب الکترونیکی‌اش که کتاب‌های الکترونیکی رایگان، نسخه‌های پیش‌خوان الکترونیکی، و بسته‌های ماهانه نسخه‌های جدید ارائه می‌دهد، شناخته شده است. همچنین میزبان کتابخانه رایگان Baen است، مجموعه ای از بیش از 70 عنوان که می‌توان به صورت آنلاین و به صورت رایگان مطالعه کرد. برخی از نویسندگانی که در Baen Books کتاب خود را منتشر کرده‌اند عبارتند از: دیوید وبر، لویس مک مستر بوژولد، لری نیون، اریک فلینت، جان رینگو و بسیاری دیگر.

Free bookspot

 freebookspot وب‌سایتی است که دسترسی رایگان به میلیون‌ها کتاب در بیش از ۹۰ دسته موضوعی را فراهم می‌کند. این وب‌سایت نوعی کتابخانه با پیوند به کتاب‌های الکترونیکی رایگان است که در آن کاربران می‌توانند کتاب‌ها را در قالب‌های مختلف مانند PDF، EPUB، MOBI و غیره پیدا و دانلود کنند. کاربران همچنین می‌توانند پس از ثبت‌نام و ورود با نام کاربری کتاب‌های جدید اضافه کنند، نظر ثبت کنند و برای سایر اعضا پیام ارسال کنند. این وب‌سایت طیف گسترده‌ای از موضوعات مانند علوم، مهندسی، برنامه‌نویسی، داستان، هنر و بسیاری موضوعات دیگر را پوشش می‌دهد. هدف این وب‌سایت ارائه کتاب‌های رایگان برای همه کسانی است که مطالعه کتاب‌های الکترونیکی را دوست دارند.

Many books

 manybooks وب‌سایتی است که دسترسی رایگان را به بیش از 50000 کتاب در ژانرها و قالب‌های مختلف فراهم می‌کند. این کتابخانه رایگان کتاب‌های الکترونیکی در سال 2004 با هدف ارائه گسترده کتاب‌ها در قالب دیجیتال و به صورت رایگان در اینترنت تاسیس شد. بسیاری از کتاب‌های الکترونیکی اولیه از آرشیو پروژه گوتنبرگ هستند، به این معنی که کاربران می‌توانند آثار کلاسیک زیادی را در سایت پیدا کنند. این وب‌سایت همچنین بستری را ارائه می‌دهد که در آن نویسندگان به صورت خودانتشاری می‌توانند آثار خود را به جامعه معرفی کنند لذا روزانه کتاب‌های جدیدی در این سایت بارگذاری می‌شود. کاربران همچنین می‌توانند مشترک خبرنامه‌ای روزانه شوند که آخرین کتاب‌های الکترونیکی رایگان یا تخفیف‌خورده را به آنها اطلاع می‌دهد.

Free-Ebooks

 free-ebooks وب‌سایتی است که دسترسی رایگان به هزاران کتاب در موضوعات و قالب‌های مختلف را فراهم می‌کند. این سایت منبعی برای دانلود رایگان کتاب‌های الکترونیکی است که در آن کاربران می‌توانند کتاب‌ها را در فرمت‌های PDF،EPUB ،MOBI و سایر فرمت‌ها پیدا و دانلود کنند. کاربران همچنین می‌توانند عضو وب سایت شوند و هر ماه حداکثر پنج کتاب رایگان دانلود کنند. این وب‌سایت طیف گسترده‌ای از موضوعات مانند داستان، غیرداستانی، دانشگاهی، کتاب‌های درسی، مجلات و موارد دیگر را پوشش می‌دهد. این وب‌سایت همچنین بستری را ارائه می دهد که نویسندگان می‌توانند کتاب‌های خود را ارسال کنند و به مخاطبان زیادی از خوانندگان دسترسی پیدا کنند.

FreeComputerBooks

FreeComputerBooks وب سایتی است که در حوزه رایانه و ریاضیات، کتاب‌های فنی و یادداشت‌های سخنرانی را رایگان ارائه می‌دهد. دارای طیف گسترده‌ای از موضوعات کامپیوتر و زبان‌های برنامه نویسی از جمله علوم کامپیوتر، علوم داده، مهندسی کامپیوتر، جاوا و شبکه و ارتباطات مناسب است. در این سایت می‌توانید کتاب‌ها را با فرمت PDF دانلود کنید.

FreeTechBooks

FreeTechBooks وب‌سایتی است که کتاب‌های آنلاین رایگان را در زمینه علوم کامپیوتر، مهندسی و برنامه‌نویسی، کتاب‌های درسی و یادداشت‌های سخنرانی را فهرست می‌کند. این مجموعه طیف گسترده‌ای از کتاب‌ها را در دسته‌بندی‌هایی از جمله علوم کامپیوتر، مهندسی، ریاضیات، زبان‌های برنامه‌نویسی و طراحی وب دارد. می‌توانید کتاب‌ها را با فرمت پی دی اف از این وبسایت دانلود کنید.

OAPEN

Online library and publication platforms وب‌سایتی است که دسترسی رایگان به کتاب‌های دانشگاهی، مجلات، مقالات و سایر انتشارات را فراهم می‌کند. این پلتفرما امکان دسترسی به هزاران کتاب دانشگاهی در زمینه‌های مختلف مانند تاریخ، ادبیات، فلسفه، علوم سیاسی و غیره را فراهم می‌کند. این پلت‌فرم علاوه بر ارائه رایگان کتاب‌ها با کتابخانه‌ها و ناشران در زمینه نگهداری و حفاظت و معرفی کتاب همکاری می‌کند.

LibriVox

مشاهده بیشتر

شهربانو صادقی گورجی

شهربانو صادقی گورجی هستم. کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی. قصد دارم تجربیات ۲۰ ساله خودم رو در حوزه مهارت‌های سواد اطلاعاتی و جستجو و بازیابی منابع به دانشجویان و پژوهشگران منتقل کنم. امید است با تجهیز به مهارت‌های دانشی، زندگی بهتری برای خود و اطرافیانمان رقم بزنیم و جامعه دلخواهی را بسازیم.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا