page contents
بلاگجست‌وجوی منابع و اطلاعاتروش‌شناسی پژوهش

مقاله مروری، انواع آن و نحوه سرچ مقالات مروری

در این مقاله به این سه سوال پاسخ داده می‌شود: مقاله مروری چیست؟ مقاله مروری چه انواعی دارد؟ چگونه مقاله مروری سرچ کنیم؟

مقاله مروری وضعیت پژوهش در یک حوزه خاص را به صورت خلاصه بیان می‌کند. به این صورت که پژوهشگر تمامی منابع موجود در حوزه موضوعی را جست‌وجو کرده سپس آنها را براساس محتوای درونی یا ترتیب زمانی مرتب و ارائه می‌کند.

یک مقاله مروری دانش شما را در زمینه‌های زیر افزایش می‌دهد:

  • چه کسانی در یک زمینه خاص کار کرده‌اند؟
  • چه اکتشافات و پیشرفت‌هایی در این حوزه رخ داده است؟
  • در این حوزه چه شکاف‌های اصلی وجود دارد؟
  • چه مباحثی به عنوان مباحث روز رو جاری در این حوزه مطرح هستند؟
  • چه نظریاتی مسیر آینده این حوزه پژوهشی را مشخص می‌کنند؟

با توجه به این که مقالات مروری کلید پژوهش را در اختیار پژوهشگر قرار می‌دهند و با کتاشناسی مقالات و دیگر منابع اطلاعاتی همراه هستند، پیشنهاد می‌شود که در ابتدای پژوهش حتما از مقالات مروری حوزه موضوعی خود استفاده کنید.

در موضوعات مختلف میزان استفاده و استقبال از مقالات مروری متفاوت است. در برخی منابع نیز مقالات مروری وجود دارند که ممکن است داوری نشده باشند.

برخی از مقالات سمیناری و مقالات پیش نشر از جمله مقالات مروری به شمار می‌روند که داوری نمی‌شوند یا اینکه ضعیف داوری می‌شوند. بنابراین از وظایف پژوهشگر آن است که میزان اعتبار مقاله را از جنبه‌های منبع‌شناسی ارزیابی کند.

انواع مقالات مروری کدام است؟

مقالات مروری انواع مختلفی دارند که از نظر میزان و نوع اطلاعات ارائه شده با هم فرق دارند. در ادامه به برخی از انواع مهم این نوع مقالات اشاره می‌شود:

مقالات مروری روایتی

نتایج در مقالات روایتی معمولات کیفی است و زمانی که فرضیه ثابتی وجود ندارد یا اینکه نمی‌توان با روش‌های ساختارمند مطالب را جمع‌بندی کرد، پژوهشگر از تجربیات مطالعاتی خود، الگو‌ها و سایر فرضیه‌های موجود درباره موضوع نتیجه‌گیری می‌کند. این نوع مطالعه برای موضوعات مفصل و جامع کاربرد دارد.

مقاله مرور سیستماتیک یا مروری نظام‌مند

در این نوع مقالات مروری پژوهشگر به دنبال پاسخ به سوال یا فرضیه خاصی مرور را انجام می‌دهد. این نوع مرور بسیار نظام‌مند و دقیق است و با استفاده از تجزیه و تحلیل، همه شواهد معتبر موجود بررسی می‌شود.

مرور شواهد

مقالات مرور شواهد ما بین مقاله مروری روایتی و مقاله مرور سیستماتیک دسته‌بندی می‌شود. در این نوع از مطالعات اطلاعات و داده‌های مناسب درباره یک حوزه موضوعی ارائه می‌شود بنابراین خوانند می‌تواند به طور مستقل براساس این اطلاعات نتیجه‌گیری کند.

چگونه مقاله مروری پیدا کنیم؟

یکی از مهمترین دغدغه‌های دانشجویان جست‌وجو و بازیابیی مقالات مروری است. در گذشته این کار با ترکیب عبارت “review articles” در موتور جست‌وجوی گوگل اسکولار نتایج نسبتا دلخواهی ارائه می‌داد اما اخیرا گوگل اسکالر در ویرایش جدید امکان فیلترکردن مقالات براساس مقاله مروری را اضافه کرده است.

برای مشاهده این امکان گوگل اسکالر می‌توانید ویدئوی مربوط به آن را در یوتیوب ببینید.

علاوه بر این بسیاری از پایگاه‌ها در خود امکان تفکیک مقالات مروری را دارند. در ادامه برخی از این پایگاه‌ها نام برده شده است:

  • ScienceDirect
  • Web of Science
  • Scopus
  • Psycnet
  • PubMed

می‌توانید برای آشنایی با نحوه جست‌وجو در پایگاه‌های اطلاعاتی مختلف در کانال یوتیوب و پیج اینستاگرام آکادمیک لایف عضو شود و محتواها و ویدئوهای آموزشی را ببینید.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا