page contents
ترفندهای جستجومقاله‌های آموزشی

جستجوی مقالاتی که در گوگل بازیابی نمی‌شوند

بسیاری از مواقع در نتایج جستجوی خود با گوگل یا گوگل اسکولار به نتیجه دلخواه خود نمی‌رسیم. به ویژه زمانی که به دنبال محتوای بسیار خاص و ویژه هستیم و جستجوهای موضوعی برای ما کاربرد ندارد. یکی از این موارد برای دانشجویان و پژوهشگران جستجوی عنوان مقاله‌ای است که در منابع به آن استناد شده. اینکه بخواهیم با پیش‌داوری احتمال دهیم که منبع قابل تهیه است یا خیر کار صحیحی نیست و باید تمامی مراحل مربوط به جستجو را با ابزارهای مختلف امتحان کنیم.

در این فایل صوتی در قالب بیان یک نمونه تجربه شده روش‌ها و راهکارهایی که ممکن است به شما کمک کند تا به منبع مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید شرح داده شده است.

 

 
پیشنهاد خلاصه شده این است که علاوه بر گوگل و گوگل اسکولار از ابزارهای جستجوی دیگری هم استفاده کنید. مثلا برای شناسایی ماهیت منبع می‌توانید از سایت وردکت worldcat استفاده کنید. این پایگاه مخزن غنی و بسیار گسترده‌ای از انواع منابع اطلاعاتی است. گرچه این سایت متن کامل منبع را در اختیار شما قرار نمی‌دهد ولی مانند یک درگاه کلیدهایی را در اختیار شما می‌گذارد که با استفاده از آنها می‌توانید به هدف خود برسید.

worldcat

سایت رایگان دیگری که می‌تواند به شما در جستجوی اطلاعات مجله کمک کند Genamics JournalSeek است. در این وبسایت علاوه بر اینکه براساس موضوع و زیر موضوعات فهرست مجلات قابل مشاهده است، می‌توانید عنوان مجله را هم جستجو کنید تا علاوه بر دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه اصلی مجله برسید.

journalseek

مشاهده بیشتر

شهربانو صادقی گورجی

شهربانو صادقی گورجی هستم. کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی. قصد دارم تجربیات ۲۰ ساله خودم رو در حوزه مهارت‌های سواد اطلاعاتی و جستجو و بازیابی منابع به دانشجویان و پژوهشگران منتقل کنم. امید است با تجهیز به مهارت‌های دانشی، زندگی بهتری برای خود و اطرافیانمان رقم بزنیم و جامعه دلخواهی را بسازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا