page contents
بلاگجست‌وجوی منابع و اطلاعات

گام سوم: شناخت واژگان پردازشی

در کنار کلیدواژه‌های اصلی پژوهش (مقاله شناسایی کلیدواژه‌های اصلی پژوهش)، کلمات و عباراتی وجود دارند که به عنوان واژگان پردازشی شناخته می‌شوند. کلماتی مانند “تجزیه و تحلیل”، “مقایسه” یا “اختلاف” از جمله واژگان پردازشی به شمار می‌روند.

این واژگان مشخص می‌کنند که برای پاسخ دادن به سوالات تحقیق به چه نوع اطلاعاتی نیاز داریم و چگونه باید از اطلاعات بازیابی شده استفاده کنیم.

معمولا واژگان پردازشی در جستجوهای آنلاین مفید نیستند و لازم است به جای آنها از کلیدواژه‌های اصلی استفاده کنیم. اما اطلاع از انواع این کلمات و کارکرد آنها ضروریست.

واژگان پردازشی متداول

account for = توجیه کردن، توضیح دادن، تشکیل دادن

از این واژه زمانی استفاده می‌شود که بخواهید مطلبی را به طور روشن توضیح دهید یا دلایل آن را بیان کنید. این مسئله کاملا با دادن گزارش متفاوت است. چرا که گزارش بیشتر شبیه “توصیف جزئیات” است.

analyze = تحلیل کردن، جدا کردن، تجزیه کردن

تحلیل کردن زمانی اتفاق می‌افتد که یک مسئله را شکسته و در مولفه‌های مختلف آن بریزید، در این حالت درباره آنها بحث می‌کنید و نحوه ارتباط با آنها را نشان می‌دهید.

argue = دلیل اوردن، استدلال کردن

یک مورد را براساس شواهد مناسب و منطقی ساختاریافته از دیدگاه‌های مختلف شکل می‌دهید.

assess = تعیین کردن، ارزیابی کردن، تشخیص دادن

ارزش و اهمیت یک چیز را در نظر می‌گیرد، به جنبه‌های مثبت، منفی و بحث برانگیز آن توجه می‌کنید و به قضاوت‌های ارزشمند استناد می‌دهید و ارزیابی خود را نیز ارائه می‌دهید.

comment = تفسیر، توضیح، تعبیر کردن، یادداشت کردن

این اصطلاح ترکیبی از معیارهای موجود در “تجزیه و تحلیل” و “ارزیابی” است. اگرچه به نظر می‌رسد که شبیه “توصیف” یا “خلاصه” باشد، اما انتظار می‌رود رویکردی نقادانه و ارزیابی کننده داشته باشید.

compare = باهم سنجیدن، برابر کردن، مقابله کردن، تطبیق کردن، مقایسه کردن

ویژگی‌ها یا خصوصیاتی که دو یا چند چیز مشترک دارند شناسایی و درباره آنها بحث می‌کنید. لازم است به تفاوت‌ها هم اشاره کنید. معمولا در مقاله باید بتوانید کار “مقایسه” و “بیان تضاد” را انجام دهید.

contrast = مخالفت، تضاد، هم سنجی، کنتراست، تقابل، تباین، مقابله، مقایسه کردن

اختلافات بین دو چیز یا بیشتر را شناسایی کرده و درباره آن بحث می‌کنید. لازم است به شباهت‌ها هم اشاره کنید. معمولا در مقاله باید بتوانید کار “مقایسه” و “بیان تضاد” را انجام دهید.

criticize = انتقاد کردن، نقد

قضاوت خود را درباره ارزش یا حقیقت چیزی بیان می‌کنید. معیارهای قضاوت را نیز ارائه می‌دهید. با ذکر مثال و استدلال خاصی، چگونگی کاربرد این معیارها را مورد توجه قرار می‌دهید.

define = معنی کردن، تعیین کردن، معلوم کردن، مشخص کردن

در مورد معنی یا تفسیر چیزی اظهارنظر می‌کنید و جزئیات کافی را ارائه می‌دهید تا بتوان آن را از دیگر موارد مشابه متمایز کنید.

describe = توصیف کردن، تعریف کردن، شرح دادن، وصف کردن معانی

جنبه‌های پیش فرض از یک ایده یا موضوع یا دنباله ای از سری اتفاقات را به ترتیب رخ دادن، بیان می‌کنید.

discuss = بحث کردن، گفتگو کردن، مطرح کردن

بحث و گفتگو از جمله متداول‌ترین کلماتی است که در عنوان پژوهش‌ها ظاهر می‌شود، معمولا به تجزیه و تحلیل،  ارزیابی شواهد، برهان و نتیجه‌گیری می‌پردازید.

Evaluate = ارزیابی‌ كردن‌، سنجیدن

این واژه مشابه است. در این مورد، ارزش و اهمیت چیزی را در نظر می‌گیرید و جنبه‌های مختلف آن را می‌سنجید. این کار با استناد به شواهد و استدلال انجام می‌شود.

explain = تصریح کردن، روشن کردن، فهماندن، توضیح دادن، تعبیر کردن، معنی کردن، شرح

درباره چگونگی عملکرد یا انجام کارها توضیح دهید و اینکه چطور پیش آمده است. ممکن است برخی از آنها به “توصیف” و  “تحلیل” نیاز داشته باشد.

 

 

 

 

 

 

 

مشاهده بیشتر

شهربانو صادقی گورجی

شهربانو صادقی گورجی هستم. کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی. قصد دارم تجربیات ۲۰ ساله خودم رو در حوزه مهارت‌های سواد اطلاعاتی و جستجو و بازیابی منابع به دانشجویان و پژوهشگران منتقل کنم. امید است با تجهیز به مهارت‌های دانشی، زندگی بهتری برای خود و اطرافیانمان رقم بزنیم و جامعه دلخواهی را بسازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا