page contents
بلاگجست‌وجوی منابع و اطلاعات

گام چهارم: یافتن مترادف‌ها و واژگان مرتبط

یافتن مترادف‌ها و واژگان مرتبط از جمله فرایندهای زمانبر در جستجو است که باید به دقت انجام شود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد. باید توجه داشته باشید که به همه موارد به دقت فکر کنید. از آنجائیکه ممکن است در نهایت تعداد کلیدواژه‌های مرتبط زیاد باشد و در ذهن از قلم بیوفتد پیشنهاد می‌شود کلیدواژه‌ها را در تکه کاغذی یادداشت کنید. دانشگاه تگزاس یک ابزار خودکار برای این کار در نظر گرفته است که گام به گام کاربر را برای انتخاب و در نظر گرفتن کلیدواژه‌ها هدایت می‌کند. این ابزار در صفحه How to Generate Search Terms سایت دانشگاه تگزاس قرار دارد که می‌توانید از آن برای ثبت کلیدواژه‌های مرتبط استفاده کنید.

زمانی‌که برای جستجو براساس پرسش‌های پژوهش روی کلیدواژه‌ها کار می‌کنید به مترادف‌ها و واژگان مرتبط با آن کلیدواژه‌ها هم فکر کنید. این مترادف‌ها و واژگان مرتبط کلماتی هستند که از نظر معنا به کلیدواژه اصلی نزدیک است یا با آن تشابه معنایی دارد. به نحوی که می‌تواند به جای کلیدواژه اصلی به کار گرفته شود. مثل واژه “ماشین” ، “خودرو” یا “اتومبیل” که می‌تواند در موقعیت‌هایی به جای هم به کار رود.

استفاده از مترادف‌ها کمک می‌کند که محتواهای مرتبط با موضوع خود را پیدا کنید، محتواهایی که گرچه به موضوع شما مربوط است اما از اصطلاحات دیگری برای بیان آن استفاده کرده‌اند. یکی از کارهایی که برای جستجوی مترادف‌ها و واژگان مرتبط باید در نظر داشته باشید، شناسایی و استفاده از ابزارهای مربوط به آن است. در ادامه برخی از این ابزارها معرفی می‌شود.

اصطلاح‌نامه‌ها ابزاری برای یافتن واژگان مترادف و مرتبط

اصطلاح‌نامه یا تزاروس (Thesaurus) فهرستی از واژگان است که کمک می‌کند تا کلیدواژه‌های جایگزین را پیدا کنید. این ابزار معمولا با ساختار سلسله مراتبی ارتباطات درونی هر واژه را با واژگان دیگر بیان می‌کند. بسیاری از منابع الکترونیکی، اصطلاح‌نامه مخصوص به خود را دارند که می‌توانید از آنها برای بهبود جستجوی خود استفاده کنید. برای مثل، یک اصطلاح‌نامه به شما اجازه می‌دهد که برای جستجو از واژه “ساختن” به جای “بناکردن ” استفاده کنید. در زبان انگلیسی هم مثلا می‌توانید از “building” به جای “structure” استفاده کنید.

برای یافتن وازگان جایگزین در یک موضوع تخصصی لازم است از اصطلاح‌نامه‌های مربوط به آن موضوع استفاده کنید و شاید اصطلاح‌نامه‌های عمومی چندان جستجو را به نتیجه دلخواه نزدیک نکنند. بنابراین باید تلاش کنید که از اصطلاح‌نامه‌های موضوعی استفاده کنید. دسترسی به اصطلاخ‌نامه‌های تخصصی الکترونیکی و آنلاین کمی دشوار است و یا حتی شاید امکان دسترسی وجود نداشته باشد، اما در عوض می‌توانید از اصطلاح‌نامه‌های چاپی استفاده کنید.

مشاهده بیشتر

شهربانو صادقی گورجی

شهربانو صادقی گورجی هستم. کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی. قصد دارم تجربیات ۲۰ ساله خودم رو در حوزه مهارت‌های سواد اطلاعاتی و جستجو و بازیابی منابع به دانشجویان و پژوهشگران منتقل کنم. امید است با تجهیز به مهارت‌های دانشی، زندگی بهتری برای خود و اطرافیانمان رقم بزنیم و جامعه دلخواهی را بسازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا