page contents
بلاگپایان‌نامه‌ و مقاله‌نویسیمهارت‌های پژوهشگری

سیاهه وارسی خودبرانگیزی: چرا انگیزه مقاله نوشتن ندارم؟ بخش دوم

سیاهه وارسی خودبرانگیزی، ادامه مطلب چرا انگیزه مقاله نوشتن ندارم؟ است که به دستاوردها و مراحل و نحوه تشخیص میزان خودبرانگیزی ما می‌پردازد.

سیاهه وارسی خودبرانگیزی، ادامه مطلب چرا انگیزه مقاله نوشتن ندارم؟ بخش نخست است. در بخش پیشین درباره ماهیت و چیستی خودبرانگیزی صحبت کردیم.

گفتیم که خودبرانگیزی چهار لایه دارد که هرکس ممکن است به فراخور ویژگی‌ها، توانمندی‌های شخصیتی و مهارت‌های آموخته خود در لایه‌ای قرار داشته باشد.

در این قسمت به دستاوردهای خودبرانگیزی و مراحل آن خواهیم پرداخت و در نهایت سیاهه وارسی در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا براساس آن میزان مهارت خود را در ایجاد انگیزه به خویش بسنجید.

دستاوردهای خودبرانگیزی

با بیان دستاوردهای مهارت خودبرانگیزی می‌توان اهمیت این مهارت را تبیین کرد. انگیزه چه درونی باشد چه بیرونی تاثیرات زیر را دربر خواهد داشت:

 • انگیزه انرژی مثبت ایجاد می‌کند و کلید موفقیت است.
 • ایده‌های نوآورانه زمانی بروز پیدا می‌کنند که ما انگیزه لازم را داشته باشیم.
 • با انگیزه کافی توانایی ذهن برای حل مسئله افزایش می‌یابد.
 • انگیزه موجب می‌شود تاب‌آوری ما در برابر مشکلات افزایش یابد.

حال با این توصیف از فواید خودبرانگیزی چه عواملی موجب می‌شود که بتوان در خود ایجاد اشتیاق و انگیزه کرد؟ به عبارتی چرا باید خودبرانگیزی داشت؟

 • خودبرانگیزی تمایل فرد را برای پذیرش فرصت‌ها افزایش می‌دهد.
 • می‌توان برای اهداف شخصی خود مبارزه کرد.
 • موجب خودسازی و توسعه فردی می‌شود.
 • توانایی را برای تلاش در جهت موفقیت افزایش می‌دهد.
 • وضعیت زندگی فردی، شغلی و تحصیلی را بهبود می‌بخشد.

مراحل خودبرانگیزی

خودبرانگیزی نیز مانند بسیاری از پدیده‌ها در لحظه و ناگهانی رخ نمی‌دهد. بلکه نیازمند پیش زمینه و مراحلی است که ممکن است به سرعت یا به کندی طی شود. در منابع مختلف بیان شده که خودبرانگیزی در چهار مرحله رخ می‌دهد:

 • مرحله اول: ایده‌پردازی
 • مرحله دوم: کلامی کردن
 • مرحله سوم: محسم کردن
 • مرحله چهارم: واقعی‌سازی

حال به تشریح هریک از این مراحل می‌پردازیم:

مرحله اول:‌ایده‌پردازی

ایده‌پردازی نقطه شروع خودبرانگیزی است. در این مرحله هدف یا اهدافی را برای خود تصور می‌کنید. این نقطه شروع بسیار حائز اهمیت است. چرا که ایده باید مشخص، دست‌یافتنی و معنادار باشد.

به عنوان مثال دانشجوی کارشناسی را تصور کنید که قصد دارد اولین مقاله‌اش را در مجله‌ای با رتبه Q1 منتشر کند. چنانچه پژوهشگر در این سطح از ایده بدون مشخص کردن هدف و معنابخشی به آن گام بردارد به نظر می‌رسد چنین هدفی در این شرایط چندان دست‌یافتنی نباشد.

مرحله دوم: کلامی کردن

در مرحله کلامی کردن، هدف خود را به زبان می‌آورید. گروهی از افراد اگر پیش از شروع، ایده را به زبان آورند از نظر روانی توانایی ادامه را از دست می‌دهند و برعکس آن افرادی نیز هستند که با به زبان آوردن هدف برای دیگران به انجام آن متعهدتر می‌شوند. پس بهتر است به ویژگی شخصیتی خود توجه کنید و براساس آن تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید هدف را برای خود به زبان آورید یا برای ددیگران؟

روش دیگر کلامی کردن نوشتن است. اهداف و ایده‌های خود را مکتوب کنید. به روی کاغذ آوردن یا مکتوب کردن اهداف باعث نظم‌ دادن به ذهن می‌شود و با تدوین آن مشخص می‌کنید که چگونه می‌خواهید هدف خود را محقق کنید.

مثلا اگر قصد دارید در مجله خاصی مقاله را منتشر کنید، الزامات آن را درنظر می‌گیرید، به نقاط قوت و ضعف خود توجه می‌کنید و در راستای نزدیک کردن توانایی‌های خود به الزامات مجله، نکات و مسائلی را لحاظ می‌کنید.

مرحله سوم: مجسم کردن

در این مرحله خود را در حالتی تصور می‌کنید که به هدف مورد نظر رسیده‌اید. تمامی دستاوردهایی را که با رسیدن به هدف می‌توانید کسب کنید در ذهن خود تصور می‌کنید. احساس مثبت رسیدن به هدف را در خود حس می‌کنید و از انرژی مثبت به دست آمده برای ورود به مرحله بعد استفاده می‌کنید.

مثلا اگر مقاله با کیفیتی در مجله‌ای با اعتبار بالا منتشر کنید از نظر حرفه‌ای چه مزایایی شامل شما خواهد شد؟ اگر قصد ادامه تحصیل در کشور دیگری داشته باشید این دستاورد چگونه به شما کمک خواهد کرد؟

مرحله چهارم: واقعی‌سازی

در مرحله واقعی سازی براساس نقاط قوت و ضعف و همچنین الزامات مورد نیاز، برنامه رسیدن به هدف را مدون و رسما کار را شروع می‌کنید. مثلا اگر از نظر نگارش مشکل دارید، یا می‌دانید که برای جست‌وجو و تهیه منابع نیاز به کمک دارید با استفاده از آموزش‌های لازم اقدام عملی را در زمینه یادگیری نگارش دانشگاهی آغاز می‌کنید.

بسته‌های آموزشی ما هم می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند:

آیا مهارت خودبرانگیزی دارم؟

حال که بحث به اینجا رسید احتمالا برای بسیاری از شما این سوال مطرح باشد که ایا من مهارت خودبرانگیزی دارم؟ چگونه می‌توانم بفهمم که آیا از این مهارت برخوردار هستم یا خیر؟

در ادامه تست ارزیابی مهارت خودبرانگیزی برداشت و تکمیل سایت اسکیلز یو نید ارائه می‌شود که می‌توانید با پاسخگویی به گزینه‌های آن نتیجه ارزیابی خود را ببینید:

پس از پاسخ‌گویی به پرسش‌ها و ارسال، پیام زیر برای شما نمایش داده می‌شود:

«پاسخ‌های شما دریافت شد. برای مشاهده نتیجه روی آیکون زیر بزنید.» با کلیک روی آیکون View accuracy نتیجه آزمون و رتبه دریافتی نشان داده خواهد شد.
در این آزمون نتایج به شرح زیر است:
امتیاز 0-24 ضعیف | امتیاز 25-49 متوسط | امتیاز 50-74 خوب | امتیاز 75-100 عالی
دوستان عزیز لطفا درباره نحوه عملکرد و امتیاز‌دهی به این آزمون نظرات خود را اعلام فرمایید تا برای بهبود این تست اقدام شود.
مشاهده بیشتر

شهربانو صادقی گورجی

شهربانو صادقی گورجی هستم. کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی. قصد دارم تجربیات ۲۰ ساله خودم رو در حوزه مهارت‌های سواد اطلاعاتی و جستجو و بازیابی منابع به دانشجویان و پژوهشگران منتقل کنم. امید است با تجهیز به مهارت‌های دانشی، زندگی بهتری برای خود و اطرافیانمان رقم بزنیم و جامعه دلخواهی را بسازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا