page contents
بلاگجست‌وجوی منابع و اطلاعات

جستجو با عملگر های filetype ، ext و Extention

جستجو با استفاده از عملگرهای filetype ، ext و Extention یکی از جذابیت‌های جستجوی اطلاعات در گوگل است.

گاهی اوقات نیاز داریم که از قالب خاصی از یک محتوا را استفاده کنیم. مثلا دانشجویی برای ارائه کلاسی به محتوای پاورپوینت آماده در یک موضوع خاص نیاز دارد. یا یک گرافیست به دنبال قالب‌های خاصی از تصاویر است. یا اینکه پژوهشگران یک رشته خاص، جویای محتوای آماده از یک نرم افزار تخصصی هستند. آیا جستجوی پیشرفته گوگل، برای این مورد راه حلی دارد؟ در این ویدئو درباره دو عملگر filetype و ext و استفاده دوگانه از آنها توضیح دادیم.

 

عملگرهای :filetype و :ext

تصور کنید مدت محدودی زمان دارید تا برای یک ارائه کلاسی فایل پاورپوینت آماده کنید. این عملگرها در جستجوی پیشرفته گوگل به شما کمک می کند تا در سریعترین زمان ممکن فایل آماده ای تهیه کرده و ویرایشهای لازم را روی آن اعمال کنید. برای استفاده از این عملگر لازم است نکاتی را مورد توجه قرار دهید:

  • عنوان قالب باید بعد از علامت دو نقطه (:) و چسبیده به آن باشد
  • کلیدواژه یا عبارت کلیدی را با یک فاصله پس از نام قالب قرار دهید
  • می توانید این عملگر را همزمان با برخی عملگرهای دیگر نیز به کار ببرید

به عنوان نمونه می توانید به صورت زیر فرمول جستجوی خود را ترکیب بندی کنید:

filetype:ppt intitle:”information literacy”

مشاهده می کنید که قالب ppt بدون فاصله پس از عملگر filetype قرار گرفته است و سپس با عمگر intitle ترکیب شده که جستجوی عبارتی “information literacy” بین دو گیومه آمده است. هرچه چینش و ترکیب بندی و کلیدواژه گزینی بهتری داشته باشیم، نتایج جستجوی مرتبط تری خواهیم داشت.

عبارت Extension

گاهی اوقات در نتایج جستجوی خود لازم است فایلی را دانلود کنید. پس از دانلود متوجه می شود که امکان بازکردن و خواندن فایل در سیستم شما وجود ندارد. از طرفی نیز با آن فرمت یا قالب آشنایی ندارید. برای اینکه به ماهیت فایل دانلود شده خود پی ببرید و متوجه شوید فایلی که دانلود کرده اید را چگونه باز و استفاده کنید می توانید از عبارت کمکی Extension در جستجو استفاده کنید. به عنوان مثال قالب PS را دانلود کرده اید ولی با آن آشنا نیستید. می توانید به صورت زیر جستجو کنید:

Extension ps

ps Extension

لازم به ذکر است تفاوت نمی کند که در این نوع جستجو قالب قبل یا بعد از Extension  قرار گیرد. (شما به جای ps قالب مورد نظر خود را قرار دهید).

 

برای اینکه نتایج جستجوی گوگل هرچه بیشتر با نیاز شما مطابقت داشته باشد لازم است مطابق با گام‌های زیر نقشه راه جستجوی گوگل را ادامه دهید:

arrow blackجستجو با عملگر intitle و allintitle
arrow blackجستجو با عملگر intext و allintext
arrow redجستجو با عملگر های filetype ، ext و Extention
arrow blackنکات ضروری جستجوی دامنه ای
arrow blackجستجو با عملگر site
arrow blackتفاوت بین جستجوی site و url
arrow blackبازیابی صفحات مرتبط با عملگر related
arrow blackاشتباهات رایج در جستجوی دامنه ای
arrow blackبازیابی صفحات آسیب دیده یا غیرفعال با عملگر cache
arrow blackاستفاده از کارکترها در جستجو
arrow blackجستجو براساس اصطلاحات تخصصی رشته
arrow blackمفاهیم تکمیلی و نکات ریز جستجو

 

مشاهده بیشتر

شهربانو صادقی گورجی

شهربانو صادقی گورجی هستم. کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی. قصد دارم تجربیات ۲۰ ساله خودم رو در حوزه مهارت‌های سواد اطلاعاتی و جستجو و بازیابی منابع به دانشجویان و پژوهشگران منتقل کنم. امید است با تجهیز به مهارت‌های دانشی، زندگی بهتری برای خود و اطرافیانمان رقم بزنیم و جامعه دلخواهی را بسازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا