page contents
ابزارک‌هابلاگجست‌وجوی منابع و اطلاعات

سایت‌های دانلود رایگان پایان‌نامه

اگر شما هم دوست دارید سایت‌های دانلود رایگان پایان‌نامه را بشناسید، این سایت‌ها را پیدا کنید و به طور یکپارچه در این سایت‌ها جست‌وجو کنید این مقاله را بخوانید.

پیداکردن سایت‌های دانلود رایگان پایان‌نامه از جمله جست‌وجوهایی است که معمولا دانشجویان برای آن دچار مشکل هستند.

این مقاله از سه بخش ارزشمند تشکیل شده است. بخش نخست برای کسانی که طالب یادگیری هستند و دوست دارند به منبع اصلی متصل شود.

به این معنا که بتوانند خودشان مخازن دانلود پایان‌نامه‌های انگلیسی را شناسایی و استفاده کنند.

بخش دوم ویژه کسانی است که دوست دارند همزمان در میان چندین سایت دانلود رایگان پایان‌نامه جست‌وجو کنند.

بخش سوم معرفی برخی از مهمترین و کاربردی‌ترین وب‌سایت‌های دانلود پایان‌نامه است.

بخش نخست روش پیداکردن سایت‌های دانلود رایگان پایان‌نامه

بسیاری‌ از دانشگاه‌های بزرگ دنیا مخازن سازمانی دارند که پایان‌نامه‌های دانشگاه را در این مخازن نگهداری می‌کنند.

مخازن پایان‌نامه‌ها معمولا با چند عبارت شناخته شده به جامعه علمی معرفی می‌شود که در ادامه برخی از آنها ذکر می‌شود:

 • Electronic thesis and dissertation
 • Electronic thesis
 • Electronic dissertation
 • ETD

از سویی دیگر می‌دانیم که مخازن پایان‌نامه‌ها معمولا در وب‌سایت‌های دانشگاهی نگهداری می‌شوند و این وب‌سایت‌ها عمدتا با دو دامنه زیر شناخته می‌شوند.

 • .edu
 • .ac

برای اینکه از این دو کلید برای جست‌وجو در گوگل استفاده و سایت‌های دانلود پایان‌نامه را شناسایی کنیم می‌توانیم فرمول‌های سرچ زیر را طرح‌ بریزیم.

 • “electronic thesis and dissertation” AND site:ac
 • “electronic thesis and dissertation” AND site:edu
 • “Electronic thesis” AND site:ac
 • “Electronic thesis” AND site:edu
 • “Electronic dissertation” AND site:ac
 • “Electronic dissertation” AND site:edu
 • inurl:ETD AND site:ac
 • inurl:ETD AND site:edu

اگر بخواهید نتایج را تخصصی حوزه موضوعی خود کنید، می‌توانید به انتهای فرمول‌های بالا موضوع مورد پژوهش خود را به صورت کلیدواژه‌ای بیافزایید.

به این ترتیب در نتایج گوگل وب‌سایت‌هایی بازیابی خواهند شد که می‌توانید با بررسی آنها موارد خوب را برگزینید و استفاده کنید.

بخش دوم معرفی موتور جست‌وجوی یکپارچه دانلود رایگان پایان‌نامه

فارغ از اینکه از چه روشی برای جست‌وجو و بازیابی پایان‌نامه‌ها استفاده کنید، به چندین مخزن هدایت خواهید شد که باید جست‌وجو و مرور کنید.

از این رهگذر دو مسئله خواهید داشت:

 1. مسئله اول اینکه باید تمامی کلیدواژه‌های خود را در چندین مخزن جست‌وجو کنید تا به نتیجه دلخواه برسید
 2. مسئله دوم اینکه برخی از این مخازن قابلیت جست‌وجو در سایت را ندارند و ناچارید بین عناوین یا موضوعات مرور کنید.

ما برای حل این موضوع یک راهکار ارائه داده‌ایم. به این صورت که با استفاده از گوگل ابزار جست‌وجو طراحی و در ادامه در اختیار شما قرار می‌دهیم.

این موتور جست‌وجو به طور همزمان میان ده‌ها مخزن دانشگاهی دانلود پایان‌نامه جست‌وجو و نتیجه را به شما نمایش می‌دهد.

بنابراین نیازی نیست کلیدواژه‌های خود را یک‌ به یک در  چندین وبسایت سرچ کنید. از طرفی هم اگر وبسایتی امکان جست‌وجو نداشته باشد به این ترتیب سرچ خواهید کرد و نیازی به مرور محتوا نیست.

 

موتور جست‌وجوی پایان‌نامه‌های الکترونیکی

بخش سوم معرفی برخی از مهمترین سایت‌های پایان‌نامه

با توجه به اینکه برخی از دوستان علاقه دارند در مهمترین و کاربردی‌ترین وب‌سایت‌ها موضوع مورد نظر خود را سرچ کنند در ادامه برخی از مهمترین این پایگاه‌ها معرفی خواهد شد.

چنانچه در استفاده از هر یک از پایگاه‌ها تجربه‌ای دارید در همین مقاله برای ما یادداشت بگذارید و نظرات خود را به ما اعلام کنید.

Ebsco

جنبش دسترسی آزاد به پایان‌نامه‌های دانشگاهی با هدف بالا بردن رويت‌پذیری و استناد به این منابع به وجود آمده است. در این سامانه هزاران پایان‌نامه از موضوعات و موسسات مختلف در دسترس است.

EThOS

دسترسی رایگان به بیش از 500000 پایان‌نامه. دانلود پایان‌نامه‌ها نیاز به ثبت‌نام اولیه دارد که پس از تایید بیانیه حق کپی‌ رایت فعال می‌شود. تعداد کمی هم قفل بسته هستند.

Netd

مجموعه‌ای از پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترای آفریقای جنوبی. این مجموعه علاوه بر پایان‌نامه، فایل‌های پاورپوینت و ارائه دانشجویان را نیز دارد.

NDLTD

شبکه دیجیتال شبکه‌ای پایان‌نامه و رساله‌ها یک سازمان بین‌المللی است که به ترویج پذیرش، استفاده و انتشار پایان‌نامه‌های الکترونیکی می‌پردازد و در حال حاضر بیش از یک میلیون پایان‌نامه  و رساله دارد.

OhioLINK

مجموعه‌ای از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های ایالت اوهایو آمریکا. این مجموعه به صورت پیشرفته هم قابلیت سرچ دارد. پایان‌نامه‌هایی که تازه به مجموعه اضافه می‌شود، در صفحه نمایش داده می‌شود.

OATD

هدف OATD این است که دسترسی رایگان به پایان‌نامه‌های فارغ‌التحصیلان سراسر دنیا را فراهم کند. در حال حاضر 1100 مرکز با OATD همکاری می‌کنند و بیش از ۵ میلیون پایان‌نامه در آن نگهداری می‌شود.

MIT

مخزن سازمانی دانشگاه MIT مجموعه‌ای غنی از مقالات داوری‌شده، گزارشات فنی، پایان‌نامه و … است که از طریق سیستم دی‌اسپیس در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

Theses Canada

دانشگاه‌های کانادا به صورت داوطلبانه پایان‌نامه‌های خود را به این مرکز تحویل می‌دهند. این سایت امکان جست‌وجوی پیشرفته دارد که فیلترهای متنوعی در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

Western’s digital library

این مخزن دانشگاهی به پژوهشگران در سراسر جهان امکان می‌دهد تا ETDهای دانشگاه وسترن انتاریو را بیابند، جستجو و دانلود کنند. پایان‌نامه‌های این دانشگاه در سطح گسترده در گوگل نمایه می‌شود و مجموعه هدف خود را بالا بردن میزان استناد برشمرده‌است.

Khartoum university

مخزن سازمانی پایان‌نامه‌های دانشگاه خارطوم از جمله مخازنی است که امکان جست‌وجو به صورت مجزا ندارد و ناچاریم از طریق سرچ ترکیبی در گوگل محتوای این مخزن را بازیابی کنیم.

xula

 

AAU-IR سرویس دیجیتالی است که مطالب دیجیتال را جمع آوری، نگهداری و منتشر می‌کند. این مخزن ابزار مهمی برای حفظ میراث دانشگاه آدیس‌ آبابا AAU است. از این رو حفظ دیجیتال و ارتباطات علمی را ساده می‌کند. این مخزن غنی علاوه بر جست‌وجو، مرور براساس موضوع، نویسنده و دانشکده هم دارد.

Texas Tech University

مخزن سازمانی دانشگاه فناوری تگزاس نیز مخزنی ارزشمند از پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری این دانشگاه است. این مجموعه از سال 1930 تاکنون را پوشش می‌دهد. در این مخزن علاوه بر جست‌وجو، نمایش محتوا با فیلترهای مختلف امکان‌پذیر است.

New Mexico university

مخزن سازمانی دانشگاه مکزیکو از جمله مخازنی است که منابع منتشرشده در دانشگاه را به صورت رایگان و دائمی نگهداری می‌کند. هر نویسنده‌ای که وابسته به این دانشگاه باشد می‌تواند منبع خود را برای نگهداری به این مخزن ارسال کند.

University of Central Florida

دانشگاه فلوریدای مرکزی از سال 2004 اقدام به دریافت نسخه الکترونیکی پایان‌نامه‌ها کرده‌ است. این دانشگاه اعلام کرده که نسخه‌های چاپی پیش از این تاریخ به مرور دیجیتالی شده و به این مخزن اضافه می‌شوند.

دانشگاه فناوری ویرجینیا مدعی است که نخست مخزن سازمانی پایان‌نامه‌ها را ایجاد کرده است. این مرکز از سال 1997 اقدام به دریافت نسخه الکترونیکی پایان‌نامه دانشجویان خود کرد. پس از آن پایان‌نامه‌ها و رساله‌های پیش از سال 1997 هم دیجیتالی شده و در این مخزن قرار گرفت.

LSU digital commons

مخزن LSU تمامی انتشارات علمی و پژوهشی اساتید، دانشجویان و کارکنان را نگهداری می‌کند. این منابع شامل پایان‌نامه‌ها، مقالات، کتاب‌ها، مواد چندرسانه‌ای، گزارشات فنی و … می‌شوند.

 

 

 

 

مشاهده بیشتر

شهربانو صادقی گورجی

شهربانو صادقی گورجی هستم. کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی. قصد دارم تجربیات ۲۰ ساله خودم رو در حوزه مهارت‌های سواد اطلاعاتی و جستجو و بازیابی منابع به دانشجویان و پژوهشگران منتقل کنم. امید است با تجهیز به مهارت‌های دانشی، زندگی بهتری برای خود و اطرافیانمان رقم بزنیم و جامعه دلخواهی را بسازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا